O čem je řeč? - Diabetes

18. prosince 2010 v 16:38 |  Trápení navíc
.
Asi takhle: už od 3 let jsem diabetička I. typu. Když jsem byla malá byla to v podstatě "vzácnost" , ale teď je to už hodně rozšířené onemocnění. Jen ve svojí třídě mám dva další diabetiky. Protože s tímhle onemosněním je spousta problémů,  chtěla bych tuhle rubriku věnovat diabetikům. Kdo o tomhle nic neví, pomyslí si, že si člověk jen 4x děnně aplikuje inzulín, ale není to tak jednoduché. Na tuhle nemoc se váže spousta dalších problémů. Od životosprávy až po správnou obuv. A to nemluvím o rodičých, kteří jsou vystrašení jen když jdete nakoupit. Kařdé ráno, než jdu do školy, si vyslechnu pořád stejné věty typu: Ja tam zima - píchni si víc inzulínu. Vem si s sebou jídlo, kdyby ti bylo špatně. Vem si s sebou něco sledkého, kdyby si byla moc nízká (glykemie v krvi) atd... Proto tahle rubrika bude zvlášť o kosmetice, vhodné pro diabetiky, diety a rady, podle kterých by se měli řídit. No, ale ať tady moc nekecám, přečtěte si, co to vlastně diabetes je... 

Diabetes mellitus (zkratka DM), česky cukrovka, je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulínu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulín, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby.
l
Cukrovka se léčí inzulínem, což je hormon bílkovinné povahy, který umožňuje glukóze obsažené v krvi vstup do buněk. V buňkách je glukóza štěpena na jednodušší látky, přičemž se uvolňuje energie. Proto je hlavním projevem diabetu zvýšená koncentrace glukózy v krvi a nedostatek energie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama