7 nepřátel našich vlasů

17. prosince 2010 v 23:42 |  Vlasy

1 FÉNOVÁNÍ, ŽEHLENÍ A SPOL.

.
Výsledek úpravy vlasů pomocí kulmy, žehličky nebo jiného stylingového elektrospotřebiče sice vypadá na pohled efektně, příliš vysoké teploty však mají na svědomí spoustu problémů. Kromě jiného je to třeba dehydratace vlasů, lámání, krepatění či rozdvojování konečků.
Co s tím: Používání elektrických spotřebičů omezte na minimum. Vlasy sušte na volném vzduchu, vlny vytvářejte klasickými natáčkami, vsaďte na přirozený vzhled. V nevyhnutelném případě investujte do kvalitní keramické žehličky či kulmy, používejte nástavec na fén, který usměrní proud vzduchu a omezí poškození vlasů. Vhodné jsou také ionizační pomůcky, které při tvarování udržují vlhkost ve vlasech, snižují statickou energii a zaručují vysoký lesk. Spotřebiče nařizujte na nižší stupeň tepla, fén na studený vzduch. Žehličky a kulmy nepoužívejte na vlhké vlasy a před úpravou na vlasy aplikujte přípravek pro ochranu před teplem. V případě poškození vlasů investujte do bohaté proteinové hydratační masky.

2 CHEMICKÉ ÚPRAVY

ů
Stejně jako procedury, které ničí vlasy působením tepla, se na zhoršení kvality podepisují i různé chemické úpravy, jako je trvalá, barvení, odbarvování či narovnávání vlasů speciálními přípravky. Veškeré chemikálie používané při jednotlivých procesech totiž otevírají povrch vlasu a pronikají do jeho kůry, čímž porušují přirozenou strukturu. Způsobují oslabení, přesušení, vypadávání a ztenčení vlasů, častým problémem bývá také podráždění pokožky hlavy.
Co s tím: Šetřte nejen své vlasy, ale i peněženku a omezte počet chemických procedur na jednu za šest týdnů. Pokud si vlasy pravidelně barvíte, používejte speciální přípravky, které prodlužují stálost a intenzitu barvy a zároveň o vlasy pečují.

3 VLASOVÝ STYLING

§
Gumičky, čelenky, spony a skřipce nadělají hodně parády, ale také škody. Různé kreativní účesy často mohou jak za mechanické poškození kutikul vlasů, tak za jejich padání, protože poškozují kořínky vlivem pevného svázání a tahem vlasů. Jsou na to háklivé především děti. Mezi hlavní příznaky poškození patří oslabené a polámané vlasy kolem čela a ustupující linie vlasů. Nepříjemné následky stahování vlasů jsou už na první pohled viditelné třeba u černošských žen, kterým kadeře postupně ubývají na skráních a ustupují dozadu. Vlasům škodí i nešetrné zacházení při česání, tupírování a rovněž drbání hlavy.
Co s tím: Nepoužívejte kovové ozdoby vlasů a cop si nedělejte častěji než třikrát týdně. Gumičky sundávejte opatrně, vlasy upravujte volněji hlavně kolem čela a na temeni. Na česání používejte dřevěné nebo umělohmotné hřebeny s řídkými zuby.

4 NEVHODNÁ VLASOVÁ KOSMETIKA

k
Jsou vaše vlasy příliš suché, nebo se naopak moc mastí, chybí jim objem nebo lesk? Na vině může být nekvalitní šampon. Aby vlasy dostaly přesně to, co potřebují, je důležité používat přípravky speciálně určené pro daný typ vlasů. V každém případě by se mělo jednat o přípravek s neutrálním pH, protože alkalické šampony (s pH vyšším než 6) ochuzují vlas o přirozené tuky a narušují jeho ochrannou vrstvu, což způsobuje dehydrataci a nepěkný mdlý vzhled. Po každém mytí je dobré používat kondicionér stejné značky, který svým obsahem navazuje na účinky šamponu a stará se o uhlazení vlasu, snadnější rozčesávání a svůdný lesk. Pokud to vyžaduje zhoršená kvalita pramenů, jednou týdně používejte masku ze stejné řady.
Co s tím: S výběrem kosmetiky vám pomůže zkušený kadeřník, který zná vaše vlasy a přesně ví, co potřebují. Dobrý šampon má vlasy čistit, ale ne odstraňovat ochranný kožní maz, který udržuje vlas pružný a v kondici.

5 SLANÁ A CHLOROVANÁ VODA


Koupání je sice příjemná věc, avšak jak mořská voda, tak ta chlorovaná v bazénech- dává vlasům pořádně zabrat. Minerály soli se lepí na vlasové vlákno, způsobují vysoušení a plihnutí, agresivní chlor má bělicí účinky a může způsobit stejné poškození jako jakákoli chemická úprava vlasů. Oxidací s barvou vlasů dochází ke změně odstínu, k narušení struktury vlasu, ztrátě lesku, oslabení a následnému lámání.
Co s tím: Nejlepší je sice ne moc elegantní, ale velmi prospěšná koupací čepice. Pokud nejste zrovna čepicový typ, používejte nesmývatelný kondicionér a po každém koupání vlasy důkladně umyjte a ošetřete hydratační péčí.

6 ŠPATNÁ ŽIVOTOSPRÁVA

k
Vlasy patří obvykle mezi první oběti, pokud jde o vliv špatného stravování a kouření. Každá cigareta podněcuje padání vlasů a předčasné šedivění, hodně kofeinu se podepisuje na jejich oslabení a problémech vlasové pokožky. Nevhodné diety mohou za nedostatek vitaminů, který se projeví na jemnosti kštice a ztrátě lesku, alkohol dehydratuje a ochuzuje tělo o látky potřebné pro růst vlasů.
Co s tím: Postarejte se o správný pitný režim a do jídelníčku zařaďte co nejvíce potravin bohatých na bílkoviny. Kvalitě vlasů prospěje maso, játra, drůbež, mléčné výrobky a luštěniny, vejce, tuňák, losos, tofu, oříšky a vitamin B.


7 SLUNCE A VÍTR

Úhlavním nepřítelem je především UV záření, které ničí ochrannou vrstvu vlasu a proniká do jeho
l
 struktury. Sluneční paprsky (i ze solária!) vlasy výrazně vysušují, způsobují jejich křehkost, ztrátu pružnosti, třepení konečků a ztrátu intenzity barvy. Vítr má na vlasy stejné účinky jako dlouhodobé působení sušiče vlasů. Vlasové vlákno dehydratuje a oslabuje. Výsledkem je nepoddajný, neupravitelný účes.
Co s tím: Pokud vám nesluší módní klobouky, chraňte vlasy speciální "sluneční" kosmetikou s obsahem UV filtrů, která zabraňuje poškození vlasů, ztrátě vláhy i vyšisování barvy. Jestliže takovou nemáte zrovna po ruce, kadeřníci doporučují použít alespoň nesmývatelný kondicionér určený na barvené vlasy, který obvykle ochranné filtry obsahuje. Obzvlášť po dovolené si dopřejte ozdravnou seanci v kadeřnickém salonu, vaše vlasy vám budou vděčné i za občasnou domácí regenerační kúru či masku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama